isgmedya.com, onceisguvenligi.com, İş Güvenliği Uzmanı, Yangın Güvenliği Uzmanı, Acil Yardım ve Afet Yöneticisi, Yangın, Yüksekte Çalışma, İlk Yardım Eğitmeni
isgmedya.com, onceisguvenligi.com, İş Güvenliği Uzmanı, Yangın Güvenliği Uzmanı, Acil Yardım ve Afet Yöneticisi, Yangın, Yüksekte Çalışma, İlk Yardım Eğitmeni

AYAN Ailesinin Soyağacı (Djurdjevic | Curceviç Sülalesi)TÜRKÇESİ 

 (Boşnakça metni Türkçe’nin bitiminde)
 Curceviç Ailesi
Aydın ve Naze’den başlıyor
Çavayn’dan olan biz Curceviçler
Ibrahim Curceviç amcam Çavnya köyünde doğdu, 1900 yıllarında Durmitor taraflarında (Durmitor Karadağda bulunan bir dağdır), kendisi şimdi 81 yaşlarında olabilir ( bu yazının yazıldığı tarih 1980 Eylül). Kendisi şu an Üskübün belediyesine bağlı Saray köyünde yaşıyor. Hatırladığı tarihten itibaren şimdiye kadarki zamanda, bizim ailemize ait bilgileri o verdi. Fakat Abide ve Ragib’in bilgilerini anca 1926 yılına kadar hatırlayabiliyor. Ailemizden en eskisi, ki İbrahim amca onu hatırlıyor, onun dedesi olan Aydın Curceviç ve nenesi olan Naza, zaten hepsini bu kitapçıkta anlatacağım.AYDIN CURCEVİÇ VE NAZA
Aydın Curceviç, eşi Naza hanımla Çavayn köyünde yaşıyordu (Durmitorda, Pivi nehri yakınlarında) diye anlatıyor İbrahim amca. Byelave suyuyla hizmet görmüşler. O su ki bütün Çavynalılar ordan mutfak ihtiyacı ve içecek ihtiyaçları için su taşımışlardır. İbrahim Amcanın hatırladığına göre Çavnyada kışlar çok soğuk olup, neredeyse yerden 3-4 metre uzunluğunda kar yağışları olurmuş, ama onların beslenme alışkanlıkları iyiymiş, beyaz et’le ve et ürünleriyle beslenirlermiş böylece sağlıklı, güçlü ve dayanıklıymışlar. O köyde Aydın ve Naza’nın çocukları ve bir kaç tane torunu dünyaya gelmiş. Aydın zengin olarak yaşadı, bayağı geniş bir ailesi vardı (4 oğlu, birkaç gelin ve birkaç torunu vardı), evin yönetimi onun elindeydi ve büyük sayıda stokları vardı, iyi bir evsahibiydi ayrıca. Yaz aylarında 40 koliye kadar beyaz et satın alabilirlerdi, peynir ve kaymak’ta, bazende tereyağ. Sonbahar hazırlıkları için onlar bazende pastırma ve dana eti bulundurmuşlardır. Zaten o kadarlık beyaz etin tamamını 1 kışta yiyemezlerdi kalanını da gelecek yaza saklarlardı. O kadarlık beyaz etin tüketimini köyde sadece zengin evsahipleri yapabilirlerdi. Aydın, Çavnya’da eceli ile öldü ve orada gömülü. Aydın beyin ölümüyle birlikte, oğulları bir kaç yıl daha Çavayn’da yaşadı, sonrada Podborove köyüne yakın olan Belkoviçe köyüne taşındılar (Plevla’nın sonuna- Türkçesi Taşlıca, Karadağın Kuzeyinde bulunan bir şehir). Oradayken bölündüler ve sonrasında’da oradan taşındılar. Kardeşlerinden ayrılan ilk’i Ragip’ti, Aydının oğullarından ikincisi yani, o Podborov köyü yakınındaki Maoça köyüne taşındı. Sonrasında ise Abid kardeşlerden en büyüğü, Brodarev yakınlarındaki Slatina’ya taşındı. Kendisi (Abid) Slatina’ dayken, Podborov ve Belkoviçe dağlarındaki kardeşlerini sık sık düşünürdü, onlara kendi sahip olduğu küçük tarlasından elma ve diğer meyve çeşitlerinden götürürdü. Aydının oğulları Piva ve Tara nehirlerinden Lima vadisine taşınmışlar. İbrahim amca, bunun nedenini ve nasılını anlatmadı ama belkide Türklerin zamanından kalma topraklar yüzünden.

Aydın Curceviç’in 4 oğlu vardı. Doğum tarihlerine göre isimleri şöyleydi:

1. Abid
2. Ragib (Rabıp)
3. Fazlo (Fazıl)
4. Selman

ABİD VE CULA
Aydın beyin en büyük oğullarındandı Abid. Abid’in eşi Cula’ydı, kendisi Kaliça doğumluydu, öksüz ve yetim olan Cula amcası tarafından genç yaşta Abid’le evlendirilmişti. Dağlık alandaki köy olan Podborove’den Abid ve ailesi Lima vadisindeki Brodarevodaki Slatina köyüne taşındılar. Abid ve Cula’nın 5 oğlu ve bir kızı vardı. Oğullarının ismi: Şaban, Fehim, Azem (Aliya), Yusuf ve Hazir’di. Lima nehri yakınlarında çok az bir süre yaşadı, sahip olduğu toprak ailesini doyurmaya yetmediği için oğullarını zengin köylülere işçi olarak kiralamaya başladı. 1926 yılının sonbaharında elinde olan o küçük toprağı satıncaya kadar öyle yaşadı, sonrada ailesiyle beraber Türkiye’ye taşındı. Türkiyedeyken soyismini AYAN olarak değiştirdi. Abid’in ailesi hakkındaki bilgileri daha sonra da okuyacaksınız.

RAGİP CURCEVİÇ
Aydının oğullarından ikincisi Ragip’ti. O Byelo Pole yakınlarında olan Tici köyünde yaşıyan Raçiça ailesinden (müslüman olup olmadığı bilinmiyor) bir kadınla evliydi. Belkoviçede köyündeyken, kardeşlerinden ayrıldıktan sonra Podborov köyü yakınlarındaki Maoça köyüne taşındı (Pljevlja’nın sonuna- Türkçesi Taşlıca, Karadağın Kuzeyinde bulunan bir şehir). Onun 3 kızı ve bir oğlu vardı. Ragip, Maoça ve Boroviça denilen ormanlarda ordaki Peruniçiç ailesi tarafından yanlışlıkla öldürüldü. Bu durum daha Türklerin zamanında olmuştu. Peruniçiç ve Voyinoviçi ailesi arasındaki bir kaç problem yüzünden aslında Ragip Miçanoviça adındaki başka bir kişiyi öldürmek isterken, Ragip Curceviçi öldürmüşler. Bu yüzdendir ki Maoçadan olan ve o zamanlardan kalarak Curceviç (müslüman) ve Peruniçiç (saf slav) ailesi aralarında vaftizlik yaparak bağlarını güçlendirmişlerdir. Zaten o zamanki törenlere göre Peruniçiç ailesi, Ragip’in ölüm törenine katılmıştır (sadece ölüm v.s gibi törenlere katılırlar).
Çavayn köyü ve biz Maoça’dan olan Curceviç ile Peruniçi ailesi hakkındaki bilgiyi ilk olarak, Maoça’dan olan ve 1952-1953 yıllarında Zveçan’da yaşayan İliye Peruniçi amcadan almıştım, zaten o dönemde bende Zveçan’da yaşıyordum. İliye amca hiç evlenmemiş ve bir kol ile bir bacağa sahip olmasada kendisinin bir işi vardı ve çalışıyordu. Bana herzaman kardeşim, eşimde’de gelinim derdi (1952 yılında evlendim). Ama gerçekten herşeyin nasıl yaşandığını anlatan kişi İbrahim amcadır. Ragip’in ölümünden sonra, eşi tekrar evlendi ve 4 çocuğunuda amcaları olan Fazlo’ya (Fazıl) ve Selmanın evine yerleştirdi (ki zaten o dönemlerde 2 kardeş beraber yaşıyorlardı). Ragip’in bir oğlu ve 3 kızı vardı, onlarda:
1. Cemila (Cemile)
2. Şerifa (Şerife)
3. Ahmet
4. Alka (kız)
Ahmet ve Alka’yı Abid Türkiyeye ailesinin yanına alarak onlarla ilgilenmiş ve onların Şerifiye yakınlarındaki bir kasabaya taşımalarına yardımcı olmuştur. Ordayken kendi soyisimleri olan Curceviçi değiştirmiş Kaya soyismine geçmişlerdir; Ahmet Kaya ve Alka Kaya. O soyisimle memleketlerindeki akrabalarına mektup yazmışlardır. Ahmet mektepli biri olarak kiril alfabesiyle çok güzel mektup yazardı. Ragip’in çocukları olan Ahmet ve Alka hakkında ilerli yazılarda daha’da bilgi olacak.
Cemile, Kovren (Byelo Pole’ye yakın mesafede) köyünde Muharem Hamziç isminde biriyle evli. Bir zaman sonra ordan taşınıp Alomerski göleti yakınlarındaki Barikovaç köyüne taşınmışlar (Brodaver ve Byelo Polye ortasında bir köy), bunun sonunda en son çıkan 2’ci Dünya Savaşından sonra’da veya hemen onun bitiminden sonra Brodavero’ya taşındılar ve hala orada yaşıyorlar.
Cemile ve Muharrem’in 3 oğlu ve bir kızı var:
Mahmut Hamziç (bugün Brodaver’de yaşıyor) Halil Hamziç (oda aynı şu an Brodaver’de yaşıyor) Murat Hamziç (şimdi Üsküp’ün Gazibaba Belediyesinde yaşıyor)
Ragip’in kızı olan Şerife ise şu an Gostuyn köyünde bir Haznedarla evlenmiş (Gostuyn köyü, Brodavera köyünün sonunda). Bu köy Limsko vadisinde en iyi köyü olarak bilinir.

FAZLO CURCEVİÇ
Aydın’ın 3cü oğlu Fazlo’dur. O Çavayn köyünde doğdu. Orda çocukları’da doğdu. Fazlo iki defa evlendi. Kendi memlekentinden olan ilk eşinden (müslüman) çocuğu olmadı. O (Bulgaristanda) Türk ordusuna hizmet ederken, Sofya’lı Lenka’ya aşık olup onu Durmitor’a götürüp onunla evlenmiştir (o zamanlarda onun dediğine göre Kırımızı şehir). Fazlo memleketine dönmeden önce, ailesine geleceğini haber vermiş yanında’da yeni bir kızın olduğunu yazsada mekltuplarında, Fazlo’nun ilk eşi Fazlo’yu ev kapısının eşiğinde görene kadar bu duruma inanmamış, öğrendikten sonrada oradan hemen uzaklaşıp evi terk etmiş ve bir daha dönmemiştir. O süre zarfında da Bulgar Saf Slav olan Lenka, Fatima ismini almıştır. Babalarının ölümünden sonra Fazlo ve kardeşleri kısa bir süre daha Çavaynda yaşamış, ondan sonra da Tare nehrinden uzaklaşıp Lime yakınlarına taşınmışlardır. Başta Çavayn’dan Belkoviçe, Podbora’ya (Podbore’de Abid kardeşlerinden ayrılmış), sonra Orahoviçe, sonrasında da o zamanki ismiyle Sela veya Kukula ve Leçeviçe taşınmışlardır. Bütün bu köyler Byelo Pole cıvarındaydı. 81 yaşındaki İbrahim amca ve sırasıyla ikinci oğlu olan Fazlo, şimdiye kadar ailesinin 10 köye değiştirdiğini ve kendi’de dahil 11 tane köy değiştirip taşındıklarını hatırlıyor ki şimdi yaşadığı Üsküpteki, Saray Belediyesi de dahil. Herşey yolundayken bile (1941 yıllarında) Fazlo ve Selman kardeşler birbirinden ayrılmış, Fazlo Leçeviste köyünde yaşamaya devam etmiş, Selman ise Orahoviç köyüne taşınmış, orda evlenmiş ve hayatını devam ettirmiştir. Fazlo ve Fatima huzun ve mutluluk içinde yaşamıştı, kendilerinin 11 tane çocuğu oldu ama aralarından 6 tanesi öldü, kalan 5 tanesinden 3 oğlan ve 2 kız çocuğu büyüdüler ve aile kurdular. Fatima hanım eceliyle öldü, Fazlo ise kendi köyünü işgal eden askerler tarafından öldürülmüştür. 1943 yılının Mayıs aylarında, tahmini İtalyan askerleri tarafından işgal edilen Leçeviste köyü ve onun etrafındaki köylerde birkaç ailenin fertlerini alıp onları köy meydanında bağlayıp infazlarını emretmiştir, ki aralarında Fazlo da vardı. Fazlo ve Fatima Curceviçin çocuklarının ismi doğum tarihlerine göre şöyledir: Cemo (Curo), Ibrahim, Necip, Cula ve Hata
Fazlo köyde yaşarken gerçekten çok yoksuldu, bu yüzden oğullarını başka zengin ailelere hizmet etmeleri için onalara verdi (çocuklarını kiralardı). Böylece 2 kardeş Cemo ve İbrahimi Şahoviç kasabası yakınlarında olan Zalevo köyündeki Sava ve Filip Rutoviçe verdi. İbrahim Sava’ya hizmet ederken, Cemo Filip’e hizmet ediyordu. Hizmetleri 6 ayı bulurdu, yaz aylarından Curcevdan’dan (06/mayıs) – Mitrovdana (08/Kasım), kış aylarında ise Mitrovdan’dan Curcevdan’a kadar sürerdi. Sava Rutiç’in Vasiliyu adında birde kızı vardı. Vasiliyu ve Cemo bu süre zarfında birbirine aşık olur evlenir ve mutlu bir yuva kurarlar. O sıralarda Vasiliyu Curceviç soyadını alır iken, Cemo ise Curo ismini alarak Sava Rutiçin evinde kızı Vasiliyu’yla beraber orada mutlu bir şekilde yaşamaya devam eder. Şimdi bu aileleri yazılara aktarırken Vasiliyu ve Curo, Potrk köyünün Zaljeva körfezinde yaşayıp 6 çocuğa sahiptirler (4 oğlan ve 2 kız çocuğu). Cemo’nun ve Vasiliyu’nun kız ve çocukları şunlardır: Radisav (Bu isim haricinde başka isimler bulunmamaktadır).

IBRAHIM CURCEVİÇ
Fazla(Fazıl) Curceviçin 2ci oğlu İbrahim’dir. O Çavnyada yaklaşık olarak 1900 yılları arasında doğdu ve şimdilerde ben, Eylül ayı 1981’lerde bunları yazarken kendisi 81 yaşında olduğunu söylüyor. O doğdumdan itibaren babasının ölümüne kadar (1943 yılında), babasının yanından hiç ayrılmadı. Ibrahim iyi huylu, neşeli bir adamdı, köyündeki kırsal alanlarda da bina ve inşaat konusunda büyük bir ustaydı. Kendisinin de anlattığı gibi babasıyla beraber ta Leçevista’ya kadar köyden köye taşınmış, en sonunda da İkinci Dünya Savaş’ından sonra bugün yaşadığı Üsküp’ün köylerinden olan Saray’a taşınmıştır. İbrahim iki defa evlendi. Birinci eşinden (kiminle evlendiği, hangi sülaleden olduğu ve kaç çocuğu olduğu belirtilmemiş). İkinci evliliği ise Purzeviça sülalesinden olan bir kadınlar evlenmiş ve hala kendisiyle yaşıyor (eşinin ismi belirtilmemiş). Onların 5 oğlu ve 6 kız çocuğu var, oğlanların hepsi hala babasıyla yaşıyor. Erkek çocuklarından 2ci olan Aziz evli ve bir erkek çocuğa sahip (1980 doğumlu), diğer çocuklar hakkında bir bilgi yok.

NEDZIP (NECİP) CURCEVİÇ
Fazıl’ın sırasıyla 3’cü oğlu olan Necip Lima sahilinin sağ taraflarında kalan Byelo Pole’ye yakın olan Gubavaç köyüne taşındı ve orada yaşıyor. (nerede doğduğu belirtilmemiş ve kendisine ait başka bir bilgi yok).

CULA CURCEVİÇ – HAYROVİÇ
Fazıl’ın en büyük kızı olan Cula yaşına göre uzun ve gelişmiş bir kızdı, o Byelo Pole yakınlarındaki Kukule köyünden Hayroviça soy isminde biriyle evlendi (ismi bilinmiyor). Eşi harp zamanında aynı köyde öldürüldü. Cula ise eşinin ölümünden sonra ailesiyle Makedonya’nın Prilep şehri yakınlarındaki Desovo köyünde talışındı. Onların bayağı birde çocukları vardı; erkek çocukları, kızları bi sürü de torunu ve hepsi beraberlik içinde yalıyorlar. Aile geçimini tütünle sağlıyor ve yaklaşık olarak 40 tane koopertifi mevcut. Bu işler içinde kendi mekanları ve ziraat makınaları var. (Cula’nın çocuklarının ismileri hakkında bir bilgi mevcut değil).

HATA CURCEVİÇ
Fazıl’ın en genç kızı’dır Hata Curceviç (Husoviç). O Byelo Pole’yle Brodavera arasında kalan Yasen’den uzak olmayan Alomerske Bare’deki bir köyde Rahman Husoviç’le evlendi. Az işlenebilir bir toprağı vardı, ama hem eşi hemde kendisi çalışkan ve becerikliydi. İkiside öldü, daha köyde yaşarken ilk olarak Hata öldü. Hata’nın ölümünden sonrada Rahman evlenmiş ve çocuklarıyla beraber köyden taşınıp bir ilçeye yerleşmiş. Rahman savaşta yaralandığı için ve bu yüzden bir ayağıyla aksadığı için Milli Kurtuluş Savaşı katılımcılarından biriymiş. Arada emekli maaşını’da alırdı ordan. Hata ve Rahman’nın 3 oğlu ve 1 kızı vardı, onlarda: Mehmed Husoviç Selim (İso) Husoviç
Abdulah Husoviç Hajra Husoviç
 Mehmet Husoviç mesleki olarak bir şoför.
 Selim (ISO) Husoviç, Prilepte itfayeci olarak çalışıyor ve Prilep’te yaşıyor.
 Abdulah Husoviç, Ibarska vadisi Rvatska köyünden biriyle evli, o da çalışıyor ve Novi Pazar’da yaşıyor (Yeni Pazar).
 Hayra Husoviç (evlendikten sonraki soyadı Huriç)

SELMAN CURCEVİÇ
Selman Curceviç, Aydın’ın en geç oğluydu. Durmitor’un Çavayn köyünde doğdu. Eskinden ağabeyleriyle bir arada yaşardı ta ki Belkoviçe köyüne taşınana kadar. Kardeşler ayrıldığında, Selman ağabeyi Fazlı’yla yaşamaya devam etti. Selman oldukça yoksul ama huzurlu, bir o kadarda iyi huylu biriydi. İlk eşinden çocuğu yoktu (eşi öldü’mü ayrıldı mı bilinmiyor), sonrasından Byelo Polye yakınındaki Orahoviç köyündeki dul komşu kızı olan Bahte Hayroviç’in yanına taşınarak ölümüne kadar orda onunla yaşadı. Savaş sırasında 1941 yıllarında, köyden tahılları öğütmek için yüklü atı değerimene (su değirmeni) götürüken, birileri ormandanda ona ateş eder ve orada ölür. Kendisi Orahoviç köyünde gömülü. Selim ve Bahta’nın sadece bir oğlan çocukları vardı, adı da Hule’ydi.

HULE CURCEVİÇ
Hule Sleman ve Bahta Curceviç’in tek erkek çocuğuydu. Byelo Poleye uzak olamayan Lima kıyısının sol tarafın aşağısı Orahoviç köyünde doğup büyüdü. Babasının ölümünden sonra 1941 yıllarına kadar memleketinde ailesini kurana kadar onlarla beraber köyünde yaşamış, ondan sonrada Makedonya Prilep’e uzak olmayan Desovo köyüne ailesiyle beraber taşınmıştır ve hala orada kendi evinde yaşamaktadır (1980 Eylül). Hulo, Hacimano’yla evlenmiştir. Hacimova, Sahoviçe kasabasına yakın olan Popota köyündeki, Dırplana sülalesinden’di. Hule ve Hacimane Curceviçin çocukları:
Süleyman, en büyüğü evli Hasko Tahir Avdulah ______ erkek (ismi bilinmiyor) Vezire, Orahoviçte doğdu.

ŞABAN CURCEVİÇ
Abid’in en büyük oğullarından olan Şaban Curceviç, 3 defa evlendi: İlk eşi Malka Skroban hala eski Yugoslavyada yaşarken Priyepole yakınlarında olan Sopotniçe köyündendi. İkinci eşi Hasanbegoviç sülalesinden olan Hafiza (Türkiyede yaşıyordu) ve 3’cü eşide hala hayatta Musliça’dan olan Selima’ydı
(Türkiyede yaşıyordu). Şaban’ın ilk eşi olan Malka, 12 yıllık evliğilin ardından Şaban’dan boşanmış, sonrasında da kendi köyünden olan Raşid Hacifeyzoviç’le evlenmiş ve 1947 yılında vefat etmiştir. İkinci eşi Hafiza 1946 yılında Türkiyede vefat etmiştir. Şaban ise Mart ayının 1977 senesinde İstanbulda vefat etmiştir. Şaban Curceviç’in 9 tane çocuğu vardı, 5 oğlu ve 4 kızı vardı, onlarda (Türkiyede soyismini AYAN olarak değiştirdi):
ŞAHİN CURCEVİÇ (ilk eşi Malka’dan oğlu) OSMAN AYAN (ikinci eşi Hafiza’dan oğlu) İSO (İSMAİL) AYAN (ikinci eşi Hafiza’dan oğlu) ölmüş SELIHATIN AYAN (ikinci eşi Hafiza’dan oğlu) IFETA (Fetiya) AYAN (ikinci eşi Hafiza’dan kızı) ZEKİYA AYAN (ikinci eşi Hafiza’dan kızı) HÜSNÜ AYAN (Selima’nın oğlu) AYSA AYAN (Selima’nın kızı) AYTENA (AYTEN) AYAN (Selima’nın kızı)
Şaban’ın çocukları (evlatları):
ŞAHİN CURCEVİÇ, Priyepole yakınlarında Sopotniçi köyünde 1924 ila 1925 yılları arasında doğdu. Köyünde büyüyen Şahin, ilk okul 4cü sınıfı da orada bitirdi. Askerliğini (eski ismiyle Kosovska Mitroviça), bugünkü kullanılan adı sadece Mitroviça’da yapan Şahin, orada meslek edinmiş (tıp teknisyeni), evlenmiş ve emekliliğe ayrılmıştır. Kendisi halen orada (Ocak 1980 yılı) tıp teknisyeni olarak yaşamakta. Syeniça’nın Kırbuzliçe köyünden olan Selvi’yle evli. Şahin ve Selvi’nin 2 çocuğu var, onlarda:
MERSİMA, 10/10/1953 doğumlu, mesleği doktor KASIM, 15/12/1954 doğumlu, mesleği inşaat teknisyeni MİRSAD 21/04/1963 doğumlu, lise ikinci sınıf öğrencisi
OSMAN AYAN (CURCEVİÇ), Şaban ve Hafize’nin en büyük oğlu olan ve şu an ben bunları yazarken (ocak 1980) kendisi yaklaşık olarak 48 yaşında ve Türkiye’de Adana’da yaşıyor. Kras (Bulgaristan göçmeni, soyisim ordan geliyor) sülalesinden olan Fatma’yla evli. Osmanın, Şakir isminde sadece 1 oğlu vardı, kendisi şu an vatani görevini yapmakta olup, bekardır. Osman’nın kangren yüzünden dize kadar bir bacağı yok.
ISMAIL (ISO), yaklaşık olarak 7 yıl önce vefat etmiş. İsmail evliydi, vefatından sonrada eşi 2ci defa evlendi. Ardından 3 evlat bıraktı, onlarda: NİHAT, erkek NURA (Nuriye), kız çocuğu şu an teyzesi İffet’in yanında SEDAT, erkek o şu an Nihatla ve anne babsıyla birlikte.
SELIHATIN (SELAHATTİN), İstanbulda yaşıyor. O Rojay’ın Buçya köyünden olan Ferizoviça sülalesinden Nafiye ile evli. Bir kızı ve bir oğulları var. HADİYA, kız ŞAHİN, erkek ve yaklaşık olarak 2 yaşında
İFETA (Fetiya), 1938 yılları arasında doğdu. Priyedora yakınında olan Kozaraç köyünden Solakoviç Adem’le evli. Adana’da yaşıyorlar. İfeta’nın ve Ademin çocukları:
HASAN, 1956 Adana doğumlu SANİYA (Saniye), 1959 Adana doğumlu kız çocuğu HÜSEYİN, 1960 Türkiyenin Şerifiye köyü doğumlu
ZEKİYA, Şaban ve Hafize’nin en genç kızı olup kendisi Sutki Adiloviç’le, Türkçe soyisimleri (BASTU) ile evli. İstanbulda yaşıyorlar, 4 oğulları ve 3 kızları var: Zekiya’nın çocukları: IZET, şu an vatani görevini yapmakta İSMET, yaklaşık olarak 18 yaşında KEMAL, yaklaşık 11 yaşında KENAN, yaklaşık olarak 2 yaşında NERIMAN (Nerima), 13 yaşında kız çocuğu TURKAN (Türkan), 6 yaşında kız çocuğu SUKRAN (Şükran), 5 yaşında kız çocuğu
HÜSNÜ, Selime’nin ve Şaban’ın en büyük oğlu. Kendisi Erzurumlu bir bayanla evli ve annesi ile eşiyle beraber İstanbulda yaşıyor. Yeni evlenmiş ve hala çocuğu yok.
AYSA, 16 yaşındaki kız çocuğu, annesi Selime ile İstanbulda yaşıyor. AYTEN, Selime ve Şabanın en küçük kızı yaklaşık olarak 9 yaşında ve ilkokula gidiyor. Annesi Selime ile İstanbulda yaşıyor. Şaban’nın bütün erkek evlatları AYAN soy isimini kullandı, kızlarıda aynı soyisme sahip, evlenene kadar.

FEHİM AYAN (CURCEVİÇ)
Abidin sırayla 2ci oğlu. Türkiyenin, Şerifiye kasabası yakınlarında Kayadi köyünde vefat etmiştir (1979yılı) ve orada gömülü. İstanbuldan, Kayadiye kendi kızı Naile’nin misafirliğine gelmiştir. Fehmi’nin eşinin ismi Hana idi, ve Dautoviç sülalesindendi ve Fehimde birkaç yıl önce vefat etti. Fehim eşinin vefatinden sonra evlenmedi. İlerleyen yaşlarında Hacca Mekke’ye gitti. Fehim’in oğulları ve kızları: EMİN, oğlu NAİLA (NAILYA, NAYA), kızı ABDURAHMAN, oğlu, vefat etti (evliydi) SADİYA, kızı vefat etti (evliydi)
EMİN, Fehim’in en büyük oğlu ve yaklaşık olarak 46 yaşında ve Muliçe sülalesinden olan Ramize ile evli, İstanbulda yaşıyor. Emin’in 3 oğlu ve 4 kızı var, onlarda: ŞEMSO (Şemsudin), evli 25 yaşlarında erkek çocuk; ORHAN, oğlanlardan en genci ALIYA (Ali), erkek 4 kızı.
NAILYA (NAYA), Davutoviç sülalesinde gelin ve çokça erkek evladı ve kızı var. Şerifiyede yaşıyor. ABDURAHMAN, İstanbulda yaşıyordu. Evli ve bir kız çocuk babasıydı. SADİYA, Şerifiye yakınlarında olan bir köyde yaşıyordu ve orada evliydi. Ölümünün ardından bir kaç çocuk braktı.

AZEM AYAN (CURCEVİÇ)
Yaklaşık olarak 50 yaşında. Curceviç (Cukela) sülalesinden olan Uma ile evlendi. Eşi vefat etti, Azem ise İstanbulda yaşıyor ve 5 tane evladı var: RAMIZA, kız çocuğu evli ZAIM, babasıyla beraber İstanbulda yaşıyor, evli ama çocuğu yok HAYRİYA (Hayriye), en küçün kız, bekar ŞAKİRA (Şakire), kız çocuğu, evli, çocukları var SABRİYA (Sabriye), 2 çocuk annesi, evli

YUSUF AYAN (CURCEVİÇ)
Adiloviç sülalesinden olan Mediha ile evli. Yusuf’un 2 erkek evladı ve 2 kızı var, onlarda:
ILMAZ (Yılmaz), yeni evlenmiş ve çocuğu yok. Babasıyla beraber yaşıyor. TURKA (Türkan olabilir), Kosova’dan göç etmiş biriyle evli ve bir çocuğu var. ŞUKRAN (Şükran), bekar kız çocuğu SALE, en ufak erkek çocuğu

HAZIR AYAN (CURCEVİÇ)
Abid’in en genç oğlu ve İstanbulda yaşıyor. Curceviça ailesinden biriyle evli (Cukela). Eşinin adı Azema (Azemina). Hazir, İstanbulda inşaat işçisi olarak çalışıyor. Çocukları:
ŞERAFETİN, bekar ve yaklaşık olarak 25 yaşında NECMETTİN, bekar en küçük oğlan çocuğu FAHRETTİN, yaklaşık olarak 12 yaşında
Hazir 1923 ila 1924 yılları arasında doğdu. Anlatılanlara göre Şaban’nın oğlu olan Şahin’den birkaç yaş büyük.

RAGİP CURCEVİÇ
AHMET KAYA (Curceviç), merhum Ragıp’ın oğlu. Kendi köyünden Türkiyeye taşındıktan sonra KAYA soyismini aldı. Başta Şerifiye yakınlarında bir köyde yaşadı, sonrada Abid’in oğullarıyla beraber İstanbula taşındı ve orada 1975 yılında vefat etti. Ahmet’in eşinin ismi Melka, kendisi Bukviça’lı (Bikviça sülalesinden). Kendisi, kocasının vefatından sonra evlenmiş ve hala hayattadır. Ahmet’in kız çocuğu yoktu, sadece SEİD isminde erkek evladı vardı. SEİDALİ KAYA, o şu an yaklaşık olarak 25 yaşlarında ve İstanbulda kendi evinde yaşıyor. Kendisine Seid yerine, Ali diye hitap ediyorlar. Kendisi evli fakat hangi aileden veya hangi köyden olduğu belirtilmemiş. Seidali’nin 2 oğlu ve 2 kızı var: İsimleri belirtilmemiş.
ALKA KAYA (Curceviç), Ragıp’ın kızı olan Alka, Ala Dautoviç ile evliydi, kendisi 1978 yılında vefat etti. Kendisinden önce eşi vefat etti. Alka’nın bir oğlu ve 2 kızı var, onlarda: Smail (İsmail), Bayra ve
Nafiya(Nafiye). SMAİL (İsmail), Şerifiye yakınlarında yaşayan İsmail, Rukiye ile evli ve yaklaşık olarak 50 yaşlarında. İsmail’in 2 kızı ve 2 oğlu var. BAYRA, evli ve halen hayatta. 4 çocuğu var ve İstanbulda yaşıyor. NAFİYA (Nafiye), İstanbulda yaşıyor, evli ve çocukları var.

BOŞNAKÇASI  

Porodica Djurdjevic
Pocev od
Ajdina i Naze
MI DJURDJEVICI IZ CAVNJA
Adzo Ibrahim Djurdjevic rodjen je u selo Cavanj, pod Durmitorom 1900
godine, i sada dok ovo belezim (Septembar 1980), on je starac od 81 godina, i
zivi u selo Saraj kod Skoplja. On mi je dao podatke o nasoj porodici od kada on
pamti pa do danas, a o Abidovoj i Ragipovoj samo do 1926 godine.
Najstariji predak iz nase porodice, za koga Adzo Ibrahim zna, to je njegov deda
Ajdin Djurdjevic I baba (bika )Naza od kojih poticemo svi mi pomenuti u ovoj
knjizi.
AJDIN DJURDJEVIC I NAZA
Ajdin Djurdjevic sa svojom zenom Nazom ziveo je u selo Cavanj (Pod
Durmitorom prema reci Pivi) kaze Adzo Ibrahim. Sluzili su se vodom sa Bjelave.
To je vrelo sa koga su svi Cavljani nosili vodu za pice i druge potrebe u
domacinstvu. U to doba Adzo Ibrahimovog pamcenja, snijeg bi u Cavnju bi
napadao od 12 pedi pa do 3 do 4 metra visine zimi, ali su se oni dobro hranili
bijelim mrsom (smokom) i mesom i tako bili zdravi, snazni i izdrzljivi. U tom
selu Ajdinu i Nazi rodili su se sinovi i poneki unuk.
Ajdin je ziveo bogato(zendjil), imao je jaku kucnu zadrugu (cetiri sina, nekolke
snahe i nekoliko unucadi), te je drzao (gajio) veliki broj stoke i bio veliki
domacin. U toku ljeta mogli su ukupiti i do cetrdeset kaca bijelog mrsa, sto sira a
sto kajmaka i po nekoliko cupova masla. Posto su u jesen jos klali i posjek za
pastrmu (suseno meso) po nekoliko brava ili govece. Toliki bijeli mrs nisu mogli
potrositi u toku zime vec su ga trosili i u narednom ljetu. Trositi stari mrs moglo
je samo jako domacinstvo u selu.
Ajdin je umro u Cavnju prirodnom smrcu i tu je i sahranjen. Po ocevoj smrti
Ajdinovi sinovi su jos neko vrijeme ziveli u cavnju, pa se onda preselili u selo
Beljkovice u blizini sela Podborove (Pljevaljski kraj). Tu su se izdijelili pa dalje
preseljavali.
Prvi se od brace odijelio Ragib, drugi po redu od Ajdinovih sinova, i presao da
zivi u selo Podborovu kod sela Maoca. Posle se odijelio Abid najstariji medju
bracom i presao da zivi u Slatinu kod Brodareva. Dok je ziveo u Slatini cesto je
posecivao
· 2 –
svoju bracu u brdovitim selima Podborovi i Beljkovice i donosio im jabuke i
drugo voce koje je imao na vrlo malom parcetu pitome zemlje koje je imao.
Ajdinovi sinovi su se selili od Pive i Tare ka zupnoj dolini Lima. Adzo Ibrahim
nije pricao zbog cega i kako, verovatno kao cipcije u tursko vreme.
Ajdin Djurdjevic je imao cetiri sina. Imenovani po redu rodjenja to su bili:
I – Abid
II – Ragib
III – Fazlo
IV – Selman
ABID I DJULA
Najstariji Ajdinov i Nazin sin je Abid. Abidova zena je bila Djula rodom od
Kaljica, bila je devojka bez oca i majke pa ju je izdrzavao i udao njen amidza
(stric). Iz brdskog sela Podborove Abid se sa svojom uzom porodicom preselio u
pitomo selo Slatinu kod varosice Brodarevo u Limskoj dolini. Abid i Djula su
imali pet sinova i nijednu kcer. Imena njihovih sinova su bila: Saban, Fehim,
Azem (Alija), Jusuf i Hazir. Tu u dolini reke Lima ziveo je na toliko malo
zemlje da nije mogao ishraniti svoju porodicu, nego je morao davati sinove po
najmu kod imucnijih seljaka. Tako je
ziveo sve do jeseni 1926 godine kada je to malo zemlje (sada vrovatno kao agrar)
prodao i odselio sa porodicom za Tursku. Tamo u Turskoj je promenio prezime
u Ajan.
O Abidovoj porodici bice jos rijeci kasnije.
RAGIB DJURDJEVIC
Drugi po redu od Ajdinovih sinova bio je Ragib. On je bio ozenjen od porodice
Racica (muslimani?) koji su ziveli u selu Tici vis Bijelog Polja. Posto se odijelio
od brace u selo Beljkovice, naselio se u selo Podborovu kod sela Maoca
(Pljevaljski
kraj). Imao je jednog sina i tri kceri.
– 3 –
Ragib je greskom poginuo od nekog Perunicica u sumi tako zvanoj Borovici
kod Maoca. To je bilo jos u Tursko vreme. Perunicici i Vojinovici zbog nekakve
zadjevice hteli su da ubiju nekog Ragiba Micanovica, ali su greskom pogodili
Djurdjevica. Zbog (sebet) toga su u to vreme uobicajenim ceremonijalom
(posebnim nacinom za takve slucajeve), dosli na pokajanje. I od tada su
Djurdjevici (muslimani) i Perunicici (pravoslavni) iz Maoca kumovi.
Za selo Cavanj , i za to da smo mi Djurdjevici i Perunicici iz Maoca kumovi, po
prvi put sam cuo od od cika Ilije Perunicica iz Maoca koji se 1952-53 godine
nalazio u Zvecanu gde sam i ja ziveo. On je bio stariji covek neozenjen,
nesposoban u jednu nogu jruku, ali se kretao i bio u radnom odnosu. Mene je
zvao kume, a moju zenu (ozenjen sam 1952 godine) snaho. Ali kako se sve to
stvarno dogodilo pricao mi je Adzo Ibrahim.
Posle Ragibove smrti, posto mu se zena preudala, sve cetvoro njegovo djece
preslo je kod striceva (amidza) u Fazlovu i Selmanovu kucu, koji su tada jos
ziveli u zajednickom domacinstvu.
Ragib je imao jednog sina i tri kceri i to su:
Dzemila (kcer)
Serifa (kcer)
Ahmet (sin)
Alka (kci)
Ahmeta i Alku poveo je Abid sa svojom uzom porodicom u Tursku i pomogao
im se naseliti u neko selo blizu varosice “Serifije”. Tamo su promenili svoje
prezime od Djurdjevica u Kaja; Ahmet Kaja i Alka Kaja.Pod tim prezimenom su
pisali pisma svojim rodjacima u rodnom kraju. Ahmet je bio pismen i pisao je
lepa pisma cirilicom.
O Ahmetu i alki deci Ragibovoj bice kasnije jos reci.
Dzemila je udata za Muharema Hamzica u selo Kovren ( nedaleko od Bijelog
Polja). Odatle su se preselili u selo Borikovac kod Alomerskih Bara ( Izmedju
Brodareva i Bijelog polja) i na kraju u toku ovog Drugog svetskog rata ili odmah
po njegovom zavrsetku sasli su u Brodarevo gde i danas zive.
-4 –
Dzemila i Muharem imaju tri sina i jednu kcer i to su:
Mahmut Hamzic – danas zivi u Brodarevu
Halil Hamzic – isto zivi u Brodarevu
Murat Hamzic – sada zivi u Skoplju na Gazibabi.
Serifa kcer Ragibova udata je za nekog Haznadara u selo Gostunj ( kraj
Brodareva). Ovo selo hvale kao najbolje u Limskoj dolini. (Nastavak na str.
12)
FAZLO DJURDJEVIC
Treci po redu Ajdinov sin je Fazlo. On je rodjen u selo Cavanj. Tu su mu se i
deca rodila. Fazlo se dva puta zenio. Sa prvom zenom zemljakinjom
(muslimankom) nije imao djece. Kad je sluzio tursku vojsku (asker) u Bugarskoj,
zagledao se u devojku Lenku iz Sofije (Crvenog grada – kako ga je on tada
nazivao), doveo je pod Durmitor i ozenio se njome. Iako je unapred najavio
prodici svoj povratak iz vojske i da sa sobom vodi novu mladu, prva zena to nije
verovala sve dok Fazlo sa mladom nije preskocio prag prednjih vrata kuce i tek
tada je prva ljubav napustila kucu na zadnja vrata od kuce i vise se nije povratila.
Tada je pravoslavna bugarka Lenka, dobila novo ime Fatima. Posle ocine smrti
Fazlo I braca mu ziveli su jos neko vreme u Cavnju, pa se onda preseljavali od
reke Tare sve blize I blize Limu. Tako su iz Cavnja prvo preselili u Beljkovice,
pa u Podborovu ( Tu se Abid odijelio od Brace ), zatim u Orahovicu, pa u selo
takozvano “Sela” vise Kukulja I u Leceviste. Sve u okolini Bijelog Polja.
Osamdesetjednogodisnji Ibrahim, drugi po redu Fazlov sin, zna za deset
promnjenih “ognjista” i jedanaesto svoje u Saraj kod Skoplja gde i danas zivi.
Jos u miru (pre 1941 godine) braca Fazlo i Selman su se podelili, pa je Fazlo
ostao i dalje u Lecevistu a Selman presao u selo Orahovicu gde se ozenio i
prizetio.
Fazlo i Fatima ziveli su slozno i srecno u braku, izrodili su jedanaestoro dece
od kojih je sestoro umrlo, ostalih petoro tri sina i dve kceri odrasli su i zasnovali
porodice. Fatima je umrla prirodnom smrcu a Fazlo je poginuo od okupatorske
vojske u svom selu. Maja meseca 1943 godine prilikom navale italijanske vojske
na Leceviste i okolna sela vojnici su pohvatali nekoliko ljudi domacina a medju
njima i Fazla, povezali i odmah streljali tu na licu mesta u selu.
Sinovi i kceri Fazla Djurdjevica i Fatime imenovani po rodjenju su:
Dzemo (Djuro), Ibrahim, Nedzib, Djula i Hata
· 5 –
DJURO DJURDJEVIC I VASILIJA
Dok je Fazlo ziveo u selu tkz. Sela bio je vrlo siromasan pa je sinove davao u
najam (sluzbu) kod boljih domacina. Tako su se dva brata Dzemo i Ibrahim
nasla kod dva brata odeljaka Sava i Filipa Rutovica u selu Zaljevo nedaleko
od varosice Sahovica. Ibrahim je sluzio kod Sava a Dzemo kod Filipa. Najam
je trajao po sest meseci u letnje doba od Djurdjevdana ( 06. Maj) do
Mitrovdana (08. Novembar), a zimski od Mitrovdana do Djurdjevdana.
Savo Rutovic je imao kcer Vasiliju. Druzeci se Dzemo I Vasilija se zavole I
sklope brak. Tda Vasilija uzme prezime Djurdjevic a Dzemo ime – Djuro i
ostanu da zive u kuci Vasilijinog oca Save Rutovica srecno i zadovoljno.
Sada dok ovo belezim (1980 godine) Vasilija i Djuro zive u selu Potrk
zaseoku Zaljeva i imaju sestoro dece, cetiri sina i dvije kceri.
Sinovi i kceri Dzem i vasilije su:
Radisav
_________
__________
__________
__________
__________
IBRAHIM DJURDJEVIC
Drugi po redu sin Fazla djurdjevica je Ibrahim. Rodio se u Cavnju oko 1900
godine, i sada kada ovo belezim Septembra 1980 godine kaze da ima 81 godinu.
Od rodjenja pa do oceve smrti (1943 godine) nije se od oca odvajao. Ibrahim je
tih, dobrocudan i veseo covek, veliki radnik i majstor za pravljenje seoskih kuca
i drugih zgrada na selu. Sa ocem se selio kako je to i napred receno iz sela u selo
sve do Lecevista, odakle se negde posle drugog svetskog rata doselio u selo
Saraj u blizini Skoplja, gde i danas zivi. Zenio se dva puta. Prvi put sa
_________, od roda _______, i sa njom ima ___, dece. A drgi put sa _________,
od roda Purzevica iz ________, sa kojom i danas zivi. Imaju pet sinova i sest
kceri. Sinovi su svi sa ocem.
Jedan od sinova drugi po redu se zove Aziz i ozenjen je i ima jednog sina
(1980 godine), za druge nema podataka.
· 6-
NEDZIB DJURDJEVIC
Treci po redu Fazlov sin je Nedzib rodjen je u ___________, doselio se i zivi u
selu Gubavac blizu Bijelog Polja na desnoj obali Lima. (Nema vise podataka).
DJULA DJURDJEVIC – HAJROVIC
Starija Fazlova kcer Djula rastom vrlo visoka i razvijena, udala se za Hajrovica
_________ u selo Kukulje vise Bijelog Polja. Muz joj je poginuo za vreme rata
u istom selu (okopavajuci krompir). Posle rata ona se preselila u Makedoniju u
selo Desovo kod Prilepa. Ima brojnu porodicu; sinove, kceri i unucad i svi su
jednom domacinstvu. Bave se gajenjem duvana. Ima ih u zadruzi moze biti
cetrdeset clanova. Imaju svoju kucu I masine za obradu zemlje. ( O imenima
Djuline dece nema podataka).
HATA DJURDJEVIC
Najmladja Fazlova kcer bila je Hata Djurdjevic (Husovic). Udala se za
Rahmana Husovica iz sela Alomerske Bare, koje se nalazi izmadju Bijelog polja
i Brodareva, nedaleko od brda Jasen. Imali su malo obradive zemlje. Ali su
oboje bili radni i slozni. Oboje su umrli. Hata je umrla prva, jos dok su ziveli u
selu. Posle Hatine smrti Rahman se ozeni pa su i on i sinovi presli da zive u
varos. Rahman je ucesnik NOR-a (Narodno Oslobodilackog Rata), gde je i
ranjen i onosposobljen u jednoj nozi pa je hramao kad ide. Primao je nesto
penzije.
Hata i Rahman su imali tri sina i jednu kcer, i to su:
Mehmed Husovic
Selim (Iso) Husovic
Abdulah Husovic
Hajra Husovic
· Mehmed Husovic je po zanimanju sofer.
· Selim Husovic radi kao vatrogasac u Prijepolju I tu stanuje sa porodicom.
· Abdulah Husovic ozenjen je iz sela Rvatska u Ibarskoj dolini, po
zanimanju je radnik I zivi u Novom Pazaru.
· Hajra Husovic, (udata Huric), udata je u selo Kacevo pod Jadovnikom za
Smaja Hurica sina dobrog domacina Rama Hurica. Iz Kaceva preselili su
se u
· Sjenicu. Hajra je umrla mlada kao srcani bolesnik u Sjenicu
· 7 –
SELMAN DJURDJEVIC
Selman Djurdjevic je najmladji Ajdinov sin. Rodjen je u selo Cavanj pod
Durmitorom. Neko vrijeme je zivio u zajednici sa bracom sve dok se nisu
preselili u selo Beljkovice. Kada su se starija braca izdelila, ostao je u zajednici
sa bratom Fazlom preseljavajuci se dalje. Selman je bio siromasan, vrlo miran i
dobrocudan covek, Sa prvom zenom (razveo se ili je umrla), nije imao dece, pa
se prizetio kod komsinice udovice devojke Bahte Hajrovic u selo Orahovicu vise
Bijelog Polja, presao u njenu kucu gde je ziveo sve do svoje pogibije.
U vreme rata 1941 godine, Selim je poterao na konju tovar zita da samelje u
vodenici (mlin na vodi) u selu, neko je iz sume pripucao na njega, te je tako
poginuo. Sahranjen je u selo Orahovica. Selim i Bahta su imali samo jedno dete,
sina po imenu Hule.
HULE DJURDJEVIC
Hule Djurdjevic je jedinac sin Selmana i bahte Djurdjevic. Rodjen je i odrastao u
selo Orahovica koje se nalazi nedaleko od Bijelog polja, nizvodno na lijevoj
obali Lima. Po ocinoj smrti ljeta 1941 ziveo je jos neko vreme u rodnom selu,
gde je stvorio svoju porodicu pa se onda preselio u Makedoniju u selo Desovo
nedaleko od Prilepa, gde i danas (Septembra 1980 godine) zivi u svojoj kuci.
Hule se ozenio Hadzimanom . Devojkom iz porodice Drpljana iz sela Popata
koje se nalazi u blizini varosice Sahovica.
Djeca (evlad) Hula Djurdjevica i Hadzimane su:
Sulejman, najstariji ozenjen
Hasko
Tahir
Avdulah
________ sin (neznamo ime)
Vezira rodjena u Orahovici.
· 8 –
SABAN DJURDJEVIC
Saban Djurdjevic, Najstariji Abidov sin, zenjen je tri puta: Prva zena dok je jos
ziveo u Jugoslaviji bila mu je Malka Skroban iz sela Sopotnice kod Prijepolja.
Druga zena bila mu je Hafiza iz porodice Hasanbegovica (ziveli u Turskoj) I
treca zenz Selima od Muslica (iz Turske) I danas je ziva.
Prva Sabanova zena Malka, posto se rastavila od muza, zivela je u rodu oko
dvanaest godina, pa se preudala u svoje selo za Rasida Hadzifejzovica i umrla
1947. Druga zena Hafiza, umrla mu je 1946 godine u Turskoj. Saban je umro
marta meseca 1977 godine u Istanbulu.
Saban Djurdjevic (U Turskoj promenili prezime u AYAN) imao je devetoro
dece, pet sinova i cetiri kcerke, i to su:
SAHIN DJURDJEVIC ( sin Malkin)
OSMAN AYAN (sin Hafizin)
ISO (ISMAILJ) AYAN (sin Hafizin) – umro
SELJADIN (SELIHATIN) AYAN (sin Hafizin)
IFETA (FETIJA) AYAN (kcer Hafizina)
ZEKIJA AYAN (kcer Hafizina)
HUSNIJA AYAN (sin Selimin)
AJSA AYAN (kcer Selimina)
AJTENA AYAN ( kcer Selimina)
Sabanova deca ( evlad):
DJURDJEVIC SAHIN, rodjen 1924 ili 1925. godine u selo Sopotnici kod
Prijepolja. U selu odrastao i zavrsio osnovnu cetvorogodisnju skolu. Po
odsluzenju vojske presao u Kosovsku Mitrovicu gde se zaposlio, doskolovao,
ozenio I stekao penziju. Pa tako tu i danas (Januar 1980) zivi kao penzionisani
medicinski tehnicar. Ozenjen je Selvijom Krbuzlic iz Sjenice (Sandzak).
Sahin i Selvija imaju troje dece i to su:
MERSIMA, rodjena 10.10. 1953 godine , po zanimanju lekar.
KASIM, rodjen 15. 12. 1954, po zanimanju gradjevinski tehnicar
MIRSAD, rodjen 21. 04. 1963, ucenik drugog razreda srednje skole
(Gimnazija).
OSMAN AYAN (DJURDJEVIC), Najstariji sin Sabana i Hafize ima sada dok
ovo belezim (Januar 1980 godine) oko 48 godina starosti, i zivi u varosi Adana u
Turskoj.
– 9 –
Ozenjen je Fatmom iz porodice Kras (prezime po Bugarski) Osman ima samo
jednog sina po imenu SAKIR (Sacir), sada na odsluzenju vojnog roka,
neozenjen.
Osmanu je usled gangrene amputirana jedna noga do kolena.
ISMAILJ (ISO), umro je otprilike prije sedam godina. Bio je ozenjen, pa mu se
zena preudala. Iza sebe je ostavio troje dece, i to su:
NIHAT, muskarac
NURA (Nurija), devojcica, sada je kod svoje tetke Ifete
SEDAT, muskarac, on je sa Nihatom kod majke i ocuha.
SELATIN. On zivi u Istanbulu. Ozenjen je Nafijom iz porodice Ferizovica iz
sela Bucja kod Rozaja. Imaju jednog sina I scerku.
HADIJA, devojcica
SAHIN, muskarac oko dve godine.
IFETA (FETIJE), rodjena oko 1938. godine. Udata za Solakovica (Balkan)
Adema, rodom iz sela Kozarac kod Prijedora. Zive u Adani u Turskoj.
Ifetina i Ademova deca su:
HASAN, rodjen 1956 godine u Adani
SANIJA, devojcica rodjena 1959 godine u Adani
HUSEJIN, sin , rodjen 1960 godine u selu Serafije kod sivca u Turskoj.
ZEKIJA, Najmladja od Sabanove i Hafizine dece, udata je za Sutki Adilovica
prezime u Turskoj (Bastu). Zive u Istanbolu i imaju cetiri sina i tri sceri.
Zekijina deca su:
IZET, sada se nalazi na odsluzenju vojnog roka.
ISMET, ima oko 18 godina.
KEMAL, oko 11 godina.
KENAN, decak oko dve godine.
NERIMAN (Nerima), devojcica od oko 13 godina
TURKAN, devojcica oko 6 godina
SUKRAN (Sukrana), devojcica od oko 5 godina.
HUSNIJA, Njstariji sin Sabana I Selime. Ima oko 22 godine, ozenjen iz
Erzeruma (Turska) i zivi zajedno sa majkom u Istambolu. Skoro je ozenjen i jos
nema dece.
-10-
AJSA, devojcica od oko 16 godina, zivi sa majkom Selimom u Istanbulu.
AJTEN ( Ajtena, po naski), najmladja Sabanova i Selimina kci, ima oko 9
godina i ide u skolu. Zivi sa majkom u Istanbolu.
Svi Sabanovi sinovi i sceri dok se ne udaju imaju prezime AYAN
FEHIM AYAN ( DJURDJEVIC )
Je po redu drugi Abidov sin. Umro je 1979 i ukopan u selo Kajadi u blizini
varosice Serefije u Turskoj. U Kajadi je dosao iz Istanbula u gosti kod svoje
sceri Naile.
Fehimova zena zvala se Hana, bila je iz porodice Dautovica. Umrla je nekoliko
godina prije Fehima. Fehim se vise nije zenio. Isao je u zrelim godinama na
Hadz u Meku. Fehimovi sinovi i sceri su:
EMIN, sin
NAILA (NAILJA, NAJA), kci
ABDURAHMAN, sin,umro (ozenjen)
SADIJA, kci, umrla (udata)
EMIN, Najstariji Fehimov sin, ima oko 46 godina, ozenjen je Ramizom iz
porodice Mulica i zive u Istanbulu. Emin ima tri sina i cetiri sceri i to su.
SEMSO (Semsudin), sin ima oko 25 godina, ozenjen.
ORHAN, sin mladji
ALIJA, sin
Cetiri sceri.
NAILJA (NAJA)Udata u porodici Dautovica, ima vise dece muske i zenske i
zivi kod mesta Serifije.
ABDURAHMAN, Fehimov sin , ziveo u Istambolu. Bio je ozenjen. Umro je u
Istanbolu i iza sebe ostavio jedno zensko dijete.
SADIJA, zivela u jednom selu blizu Serifije, gde je bila i udata. Umra i iza sebe
ostavila vise dece.
-11-
AZEM AYAN (DJURDJEVIC)
Ima oko 50 godina. Ozenjen je Umom iz porodice Curcevica (Dzukela). Zena
mu je umrla. Azem zivi u Istambulu. On ima petoro dece I to su:
RAMIZA, kci udata
ZAIM, sin, Zenjen ali nema dece, zivi sa ocem u Istanbolu.
HAJRIJA, kci, neudata, najmladja scer.
SAKIRA (SACIRA), kci, udata, ima djecu
SABRIJA, kci, udata ima dvoje dece.
JUSUF AYAN (DJURDJEVIC)
Ozenjen je od Adilovica, zena mu se zove Mediha. On ima dva sina I dve sceri
I to su:
ILMAZ, sin, skoro ozenjen te jos nema dece. Zivi sa ocem u Istanbolu.
TURKA, kci, udata za nekog dosljakak sa Kosova, ima jedno dete.
SUKRAN, kci, devojka jos neudata.
SALE, sin, najmladji, decak.
HAZIR AYAN (DJURDJEVIC)
Je najmladji Abidov sin, zivi u Istambolu. Ozenjen je od Curcevica (Dzukela).
Zena mu se zove Azema (Azemina). Hazir radi kao priuceni gradjevinski radnik
u svom mestu (Istambul). Deca su mu:
SEREFATIN,sin, ima oko 25 godina, neozenjen.
NEDZMETIN, sin mladic, neozenjen.
FAHRETIN, sin oko 12 godina.
Hazir je rodjen 1923 ili 1924 godine. Za neku godinu je stariji od Sahina,
nahstarijeg Sabanova sina. Tako su pricali.
-12-
RAGIB DJURDJEVIC
(nastavak sa strane 4.)
AHMET KAJA (DJURDJEVIC), je sin davno preminulog Ragipa. Kada je
presao u Tursku i tamo se naselio uzeo je za svoje prezime Kaja. Prvo je ziveo u
nekom selu blizu Serifije, pa se kasnije kada i Abidovi sinovi preselio u Istanbul
gde je i umro 1975 godine. Ahmetova zena zove se Melka i rodom je iz Bukvica
(Iz porodice Bikvica). Posle muzeve smrti se preudala, i danas je ziva.
Ahmet ima samo jednog sina po imenu Seid. Sceri nije imao.
SEIDALI KAJA. On sada ima oko 25. godina starosti I zivi u Isatnbolu u
svojoj kuci. Nazivaju ga po imenu i Alija. Ozenjen je iz porodice ___________
isto od doseljenika. On ima dva sina i dvije kceri i to su: ______?_______.
ALKA KAJA (DJURDJEVIC), Ragipova scer, bila je udata za Ala Dautovica
i umrla oko 1978 godine. Ranije od nje umro joj je muz Ale.
Alka ima dve scerke i jednog sina i to su: Smail, Bajra i Nafija.
SMAIL, je ozenjen Rukijom i zivi u jednom selu kod Serifije., ima oko 50
godina starosti. Smail ima dva sina i dvije sceri.
BAJRA je udata, i danas ziva. Ima cetvoro dece, zivi u Istanbolu.
NAFIJA, udata i ima decu, zivi u Istanbolu.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir