isgmedya.com, onceisguvenligi.com, İş Güvenliği Uzmanı, Yangın Güvenliği Uzmanı, Acil Yardım ve Afet Yöneticisi, Yangın, Yüksekte Çalışma, İlk Yardım Eğitmeni
isgmedya.com, onceisguvenligi.com, İş Güvenliği Uzmanı, Yangın Güvenliği Uzmanı, Acil Yardım ve Afet Yöneticisi, Yangın, Yüksekte Çalışma, İlk Yardım Eğitmeni

Üniversite Öğrencilerine Özel Sınırsız Google Drive Hesabı Nasıl Alınır?

Google üniversite öğrencilerine özel sınırsız drive hesabı tanımlamaktadır. Bu drive hesaplarının sizin üniversitenizde olup olmadığını üniversiteniz bilgi işlem merkezi ya da öğrenci işleriyle görüşerek öğrenebilirsiniz.

(* Sınırsız Google Drive hesabı nedir? Google’ın drive (bulut) hesaplarında herhangi bir alan kısıtlaması olmadan verilerinizi (müzik, video, dosya vb.) saklayabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki telif içeren dosyalar yüklenir ve şikayete uğrarsa hesabınız kapatılabilir.)

 

Benim şu an Namık Kemal Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesinde öğrenciliğim sürmekte. Bu iki üniversitede Google ile anlaşmış ve öğrencilerine sınırsız hesap tanımlatmıştır.

Peki bu ve diğer anlaşmalı üniversitelerde öğrenci olan kişiler nasıl google sınırsız drive hesabı alabilirler?

Öncelikle Namık Kemal Üniversitesi öğrencileri için nasıl google sınırsız drive hesabı alınabilir bunu ekleyeyim:

1)  Namık Kemal Üniversitesi Öğrenci giriş sayfasına girin. (https://ogr.nku.edu.tr)

2) Öğrenci girişi yaptıktan sonra solda bulunan “Genel Bilgilerim” sekmesinden “Şifre Değiştirme” kısmını seçin ve şifrenizi değiştirin. (Üniversitenin size vermiş olduğu şifreyi değiştirin. )

3) Şifre değiştirme işlemini yaptıktan sonra en geç yarım saat içinde yeni şifreniz hesabınızda aktif olacaktır. Bunun sonrasında Google’ın mail hizmeti olan Gmail‘e girip oturum aç’ı tıklayın (http://gmail.com) Giriş ekranı sonrasında öğrenciniz numaranız ve sonrasında @nku.edu.tr olan mail adresinizi yazın:

4) Mail adresinizi yazıp ileri dedikten sonra size şifrenizi soracaktır. Öğrenci sisteminde değiştirmiş olduğunuz yeni şifrenizi yazın ve tekrar ileri seçeneğiniz tıklayın.

 

* Bu noktadan sonra Gmail hesabınıza (Google Mail) girmiş olacaksınız.

 

5) Şimdi internet tarayıcınızda yeni sekme açıp http://drive.google.com adresine girin. Bu adres sizin tüm dosyalarınızı arşivlemenize yarayacak alandır. (Dosyalarınızı isterseniz yeni klasör seçeneği oluşturup klasör klasör ayırabilirsinizde.) İsterseniz video, müzik ya da dosyalarınızı burda saklayabilirsiniz. (Tekrar uyarmakta fayda var; telif içeren materyaller yüklemeniz hesabınızın kapanmasına sebep olabilir.) Drive hesabınızın sınır olup olmadığını şu linke tıklayarak çıkacak sayfadan öğrenebilirsiniz: https://drive.google.com/settings/storage  Bu linke tıkladığınızda görseldeki gibi bir yazı çıkması gerekir; (Normal hesaplarda 15GB alan vardır ve maksimum 15GB dosya yüklenebileceği yazar.)

Görüldüğü üzere benim hesabımda şu an 9,37 Terebayt dosya mevcut, yani sınırsız drive hesabı.

 

Şimdi de Sakarya Üniversitesi öğrencileri için Google Drive sınırsız alan nasıl alınır bunu anlatayım.

1) Aslında Sakarya Üniversite’sinde işler biraz daha basite indirgenmiş. https://sabis.sakarya.edu.tr/ Öğrenci adresimize giriyoruz ve öğrenci girişini yapıyoruz.

2) Giriş yaptıktan sonra çıkan sekmeler içinden ilk seçenek olan “SAÜ POSTA” kutucuğunu tıklayın.

3) Bu seçeneği tıkladıktan sonra zaten direk olarak Google Gmail hesabına giriş yapılmış olacaktır. Gmail hesabınızın sağ üst köşesindeki SAÜ POSTA yazısını tıkladığınızda kullanıcı adı @sakarya.edu.tr uzantılı mail hesabınızı da görmüş olursunuz.

4) Şimdi internet tarayıcınızda yeni sekme açıp http://drive.google.com adresine girin. Bu adres sizin tüm dosyalarınızı arşivlemenize yarayacak alandır. (Dosyalarınızı isterseniz yeni klasör seçeneği oluşturup klasör klasör ayırabilirsinizde.) İsterseniz video, müzik ya da dosyalarınızı burda saklayabilirsiniz. (Tekrar uyarmakta fayda var; telif içeren materyaller yüklemeniz hesabınızın kapanmasına sebep olabilir.) Drive hesabınızın sınır olup olmadığını şu linke tıklayarak çıkacak sayfadan öğrenebilirsiniz: https://drive.google.com/settings/storage  Bu linke tıkladığınızda görseldeki gibi bir yazı çıkması gerekir; (Normal hesaplarda 15GB alan vardır ve maksimum 15GB dosya yüklenebileceği yazar.)

Görüldüğü üzere benim hesabımda şu an 9,18 Terebayt dosya mevcut, yani sınırsız drive hesabı.

 

Google Drive haricinde Microsoft OneDrive‘da öğrencilere (anlaşmalı üniversitelerin öğrencilerine) 2TB disk alanı ve yine ücretsiz olarak Office 365 veriyor. Bunu başka bir konu olarak siteye ekleyeceğim.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir